مدرن ترین انواع نمای ساختمان و مزایا و معایب آن ها

برای مثال در استان اصفهان استفاده از نمای چوبی در نماهای اصلی ساختمان در خارج از محدوده مصوب تاریخی شهر اصفهان و تنها به میزان 10 درصد مجاز می باشد. به عنوان مثال طراحی داخلی اصولی حتی میتواند شامل نوع بازشو و سیستم پنجره دوجداره باشد تا کارفرما به طور کامل مسلط بر آنچه ساخته خواهد شد باشد. تیم طراحی در این چالش باید به گونه ­ای دست به طراحی می ­زدند که چینش عناصر و متریال های ساختمان در کنار یکدیگر به هارمونی و تعادل نما کمک کرده تا هدف نهایی تیم طراحی و کارفرما برآورده ­شود.

این ساختمان در 2 طبقه و 3 واحد بنا شده که کارفرما علاقه ­مند بودند طراحی نما به گونه­ ای باشد که یک ساختمان ویلایی تک واحده به چشم آید. سنگ ها توسط ملات بر روی یک بنا نصب می شوند و سطحی مسطح را برای یک ساختمان به ارمغان می آورند که با استفاده از متدهای جدید امکان پیاده سازی سنگ در زوایا و اشکال هندسی متفاوت فراهم شده است ، این روزها شاهد اجرای سنگ نماهای هخامنشی با طرح ها و اشکال متفاوت هستیم . نمای ساختمان یکی از پررنگ ترین بخش های اجرایی برای احداث یک بنا می باشد که عوامل متعددی همچون شیکی ، مدرنیته ، آرامش ، عایق صوتی و حرارتی و ایمنی را در بر می گیرد و مانع از اتلاف انرژی در یک ساختمان می شود .

هزینه اجرای بالایی را می طلبد . در ارتفاعات بلند به سختی اجرا می شود . رنگها حتی اگر با الیافی طبیعی و در قالب کاغذ دیواری هم باشند تاثیر زیادی بر محیط میگذارند. در اجرای این نماها از سنگ های طبیعی و گاهی اوقات از سیمان استفاده میشود. حاصل کار هنرمندانه و در عین حال فنی و اصولی معماران و سازندگان ایرانی را میتوان در بناهای تاریخی مثل مساجد جامع بسیاری از شهرها از جمله شیراز، تبریز، اصفهان و بسیاری از عمارت ها، بقعه ها و مقبره ها و بسیاری دیگر از بناهای قدیمی و تاریخی در جای جای کشور مشاهده کرد.نمای ساختمان در تعریف و شکل دهی شهر نقش بسیار مهمی ایفا می کند، بنابراین در نمای ساختمانها باید به مساله همگونی نمای شهری توجه بسیاری داشت، زیرا اگر نمای هر ساختمان را بیتوجه به بافت شهر و بدون در نظر گرفتن ساختمانهای همجوار طراحی کنیم، ناهمگونی غیر قابل جبرانی را در سطح شهر رواج می دهیم و با این عمل، بی هویتی و تضاد شهری ناخواسته گسترش می یابد.دانستن اینکه در نظر گرفتن نما برای ساختمانها چه هدفی را دنبال میکند، و چه عواملی در نوع و شیوه اجرایی این قبیل نماها موثرند، لازم و ضروری است.

در سراسر جهان از جمله ایران مردم تمایل دارند که هرسال تغییراتی را در دکوراسیون و نحوه چیدمان منزل خود ایجاد کنند. رنگ دکوراسیون سال جدید و همین طور سبک لوازم منزل در کنار دیگر نکات ریز طراحی داخلی از پر اهمیت ترین فاکتورها برای انتخاب و اعمال جدیدترین دکوراسیون داخلی منزل به شمار میآید.

دیدگاهتان را بنویسید